Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele?

Ile muszę odłożyć na wesele? Ile kosztują jego poszczególne elementy? Na czym nie warto oszczędzać, a jakie wydatki można ograniczyć, a nawet całkowicie z nich zrezygnować. Te pytania co roku zadają sobie setki tysięcy ludzi w całym kraju: przede wszystkim narzeczeni i ich rodzice.

               Każda impreza rządzi się swoimi prawami, ale warto mieć jakiś punkt odniesienia. Po przejrzeniu kilkudziesięciu stron internetowych, blogów i forów dyskusyjnych spróbujemy stworzyć takie bardzo ogólne podsumowanie dla imprezy o „średnim stopniu luksusu” (struktura wydatków za stroną marketingbiznes.pl)

1. Najważniejsza rzecz: dom weselny. Pomimo iż w Polsce jest ponad 7 tys. domów weselnych, to podaż dalej nie dorównuje popytowi. Aby tak się stało, musiałoby ich być około 15 tys. Trwa więc walka o terminy i rezerwować wymarzone sale trzeba przynajmniej rok wcześniej. Koszt zależy od lokalu i menu – od 150 do 500 zł za osobę, plus kilka tys. zł za poprawiny.

2. Opłaty kościelne i/lub do urzędu stanu cywilnego. Jeśli bierzemy ślub konkordatowy, to w urzędzie zostawimy około 200 zł za dokumenty, natomiast w kościele między 500 a 1000 zł – w zależności od tego czy płacimy jedynie za zapowiedzi i ceremonię, czy także za dodatkową oprawę muzyczną. Od kilku lat istnieje opcja wzięcia ślubu cywilnego w plenerze, za taką przyjemność płaci się 1 tys. zł.

3. Fotograf – 2- 4 tys. zł, kamerzysta – tyle samo.

4. DJ lub orkiestra – między 3 a 8 tys. zł.

5. Suknia ślubna, sukienka na poprawiny, buty, garnitur – razem między 5 a 20 tys. zł.

6. Artykuły papiernicze czyli zaproszenia – 200-600 zł – i winietki – ok.50-200 zł – oraz dekoracyjne do kościoła, na salę, samochód czy klatkę schodową – kolejne kilkaset złotych.

7. Fryzjerzy, kosmetyczki i wizażystki: dla samej panny młodej ok. 250 zł za fryzurę, drugie tyle za makijaż i 100 zł u kosmetyczki (zakładając, że skończy się na manicure).

8. Obrączki: 2-4 tysiące zł

9. Bukiet panny młodej, kwiaty na salę czy do kościoła – 600-1000 zł. Bukiet ślubny to nie tylko zrobienie kompozycji z tego co jest na pracowni, a konsultacje z panną młodą (poznanie potrzeb, przedstawienie inspiracji, ustalanie finalnego projektu bukietu), specjalne przygotowanie kwiatów i ułożenie bukietu. Całość zajmuje 5-6 razy tyle co przygotowanie bukietu na urodziny.

10. Tort – 600-1000 zł.

11. Alkohol – jeśli mamy opcję bez procentów w domu weselnym (a tak jest najczęściej) to trzeba liczyć kolejne 5-7 tys. zł na jego zakup.

12. Transport gości –  1000-2000 zł oraz wynajem limuzyny czy dorożki dla młodych: podobnie ok. 1000 zł.

13. Noclegi dla pary młodej lub gości – 100-150 zł za pokój.

14. Prezenty dla rodziców czy małe souveniry dla gości – 500 zł

Mamy świadomość, że każde wesele rządzi się swoimi prawami, istotne znaczenie odgrywa np. region Polski, czy jest to duże miasto, czy może niewielka gmina.  Jednak tworząc taki artykuł chcieliśmy pomóc młodym parom poznać orientacyjne koszty. Takie zestawienie pomaga chociażby wziąć pod uwagę większość kosztów. Czasem wydaje się, że koszty wesela to tylko sala, ubiór i ubrania :) Jak widać kosztów jest znacznie więcej.

Kto za to wszystko zapłaci?

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis ogłoszeniowy OLX wynika, że blisko ¾ narzeczonych koszty wesela i ślubu może pokryć bez zastrzyku gotówki w postaci kredytu. Jeśli już pożyczają to raczej od rodziny i znajomych (9,09%). Około 12% badanych ratuje się pożyczką - ale tylko na część wydatków, całość wydatków z kredytu planuje pokryć niecałe 5%. Pary dzielą wydatki po równo - z wyników ankiet wynika jednak, że więcej kosztów pokrywa Pan Młody lub jego rodzina. Koszty wesela i ślubu, które częściej należą do przyszłego męża, to zakup obrączek (22,87%), napoje i alkohol (16,30%), wynajęcie samochodu (15,09%) oraz opłacenie zespołu bądź DJ (13,63%).